Dnes je středa, 25. 4. 2018, 20:19:54

Počasí dnes:

25. 4. 2018

oblacnosde

Bude polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Denní teploty 20 až 24°C, na JV kolem 26°C. Noční teploty 12 až 8°C.

Mikroregion Radbuza

MAS Radbuza

káčko

Obsah

Středověký kostel sv. Petra a Pavla pochází z 1. poloviny 14. století a k roku 1384 je uváděn jako již farní. V barokním duchu byl upraven v letech 1680 - 1682 a r. 1685 nově zařízen. Poslední výrazná oprava, při které byla pozměněna fasáda s okny a zdvižen krov proběhla na počátku 19. století. Kostel je nevelká stavba s obdélnou lodí a užším trojboce uzavřeným presbyteriem se sakristií na jižní straně. K západnímu průčelí lodi s barokním štítem s volutovými křídly přiléhá druhotně přistavěná drobná předsíň s křížovou klenbou, kryjící gotický lomený portál, profilovanými pruty. Hlavní oltář s obrazem sv. Petra a Pavla je z poloviny 18. století. V hrazení přilehlého areálu hřbitova je vystavěna klenutá brána. U hřbitovní brány stojí zlidovělá socha sv. Jana Nepomuckého z období kolem poloviny 19. století, která původně stála před zámkem, a pamětní kříž s válcovým dříkem.

Kostel sv. Petra a Pavla je v majetku Obce Přestavlky. Prohlídky jsou možné na požádání a dále v době konání mší svatých.