Dnes je pondělí, 27. 5. 2019, 8:03:00

Počasí dnes:

27. 5. 2019

oblacnosde

Bude skoro jasno až polojasno, během odpoledne až oblačno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Denní teploty 20 až 24°C. Noční teploty 14 až 10°C.

Mikroregion Radbuza

MAS Radbuza

káčko

Znak a vlajka obce Přestavlky

HLASOVAT MŮŽETE V SEKCI ANKETA!!!

Návrh obecního znaku a vlajky

Na základě § 34a zákona č. 128/2000 Sb. o obcích, ve znění pozdějších předpisů, může každá obec mít svůj znak a vlajku a užívat je jako symboly obce. Znak a vlajku uděluje obci na základě její žádosti předseda Poslanecké sněmovny. Žádost o udělení znaku a vlajky se předkládá spolu s povinnými náležitostmi, kterými jsou zejména návrh znaku a vlajky a jejich slovní popis.

Význam znaku a vlajky pro obec a její občany může mít celou řadu podob. Komunální symboly mohou být vnímány jako výraz samostatnosti a suverenity obce, mohou významně přispět k pozitivní prezentaci obce, k posílení regionálního vědomí jejích obyvatel i k určitému zdravému patriotismu. Znak a vlajka obce mohou být identifikační „grafickou značku“ lokality v rámci její „oficiální“ reprezentace na komunální, regionální, krajské i národní či mezinárodní úrovni. Obecní znak bývá nedílnou součástí písemného úředního styku (hlavičkový papír, razítko obce, pamětní listy apod.) Je umisťován na rozmanité propagační materiály a upomínkové předměty určené především pro podporu cestovního ruchu a reprezentaci obce (turistické průvodce, mapky, pohlednice apod.). Komunální symboly jsou užívány při kulturních, společenských či sportovních akcích, jež se v obci pořádají, nebo při přijetí oficiální návštěvy.

Obec Přestavlky doposud přes určité snahy vlastní komunální symboly nemá, přičemž ani historické prameny neobsahují žádnou zmínku o relevantním znaku či erbu obce, na které by bylo možné navázat. Z tohoto důvodu zastupitelstvo obce započalo vyvíjet snahu směrem k sestavení návrhů možných podob komunálních symbolů, přičemž z uvažovaných variant zvolilo jednu, která byla následně předložena k odbornému posouzení její přípustnosti z hlediska pravidel heraldických a vexilologických. Prací na grafickém ztvárnění obecního návrhu byl počátkem roku 2019 pověřen zkušený heraldik. Výsledkem jeho práce jsou čtyři variantní návrhy konečné podoby obecního znaku a vlajky, které tímto předkládáme široké veřejnosti z řad občanů obce Přestavlky k veřejné diskusi.

Aby byly komunální symboly obyvateli obce přijaty, je nezbytné, aby občané porozuměli použitým symbolům a znakům jako celku. Z tohoto důvodu uvádíme níže popis obecních symbolů s uvedením důvodů pro volbu obsahu jednotlivých znakových polí:

Znak

Při návrhu obecního znaku byly vzaty v potaz historické reálie obce a zdůrazněna tři historická fakta pro obec Přestavlky klíčová. Základ znaku tvoří svisle polcený štít v kombinaci černé a stříbrné (bílé) barvy, který odpovídá historickému erbu šlechtického rodu Chlumčanských z Přestavlk, jehož předci, vladycký rod z Přestavlk, byly zakladateli obce. Nad polcením je umístěna zlatá (žlutá) hlava štítu s trojím černým parožím jako upomínka na církevní držbu obce Přestavlky chotěšovským klášterem. Upomínka na církevní držbu má svůj význam s ohledem na roli chotěšovských proboštů na barokní přestavbě statku včetně zámku, dominanty obce. Z historického hlediska je významným rovněž fakt, že s počátkem církevní držby je spojeno uvolnění poddanských poměrů obyvatel obce Přestavlky a rušení jejich nevolnictví v průběhu 17. a 18. století. K historickým reáliím se dále řadí použití symbolů zkříženého meče a klíče v černém poli, což jsou atributy sv. Petra a Pavla, kterým je zasvěcen původně gotický kostel v obci Přestavlky, a kteří jsou patrony obce. Posledním použitým symbolem je hlava vlka, která plní funkci tzv. mluvícího znamení, tedy znamení, které odkazuje na název obce.

Vlajka

Zatímco předkládané varianty obsahují shodné návrhy obecního znaku, odlišují se co do možných variant vlajky obce. Jednotlivé varianty vlajky se liší jednak co do opakování figur použitých na znaku obce, jednak co do celkové kompozice vlajky. V případě variant 1. a 2. je užita kombinace doslovného opakování znakových figur vlčí hlavy a zkříženého klíče a meče s geometrizací zlaté hlavy štítu ve formě šikmého pruhu, který se v obou variantách odlišuje svou šířkou a umístěním. Varianta 3. je opakováním všech obecných znakových figur (v případě paroží v redukovaném počtu) ve svislých pruzích v barvách odpovídajících jednotlivým znakovým polím. Varianta 4. je kompozicí tří svislých pruhů jako ve variantě 3., doslovně se opakuje pouze mluvící znamení vlčí hlavy ve svislém bílém pruhu, který je širší oproti variantě 3. v poměru 1:2:1.

Vážení spoluobčané,

předkládáme Vám uvedené návrhy k vlastnímu posouzení. Uvítáme každý názor či připomínku na podobu navrhovaných komunálních symbolů obce. Přejeme si, aby byl zvolený návrh výsledkem co možná nejširšího konsenzu všech obyvatel obce. Vaše připomínky a především označení preferované varianty je možné podávat neformálně písemně do schránky na obecním úřadu, případně prostřednictvím sdělení na email obce Přestavlky (obecprestavlky@volny.cz). Možnost osobně o návrzích pohovořit s jakýmkoli členem zastupitelstva obce je samozřejmostí. V nejbližší době zařadíme na webové stránky obce anketu, ve které budete moci vyjádřit svůj názor rovněž označením Vámi preferované varianty návrhu. Předpokládáme, že konečný návrh znaku a vlajky obce bude projednán na nejbližším veřejném zasedání zastupitelstva obce.

Za vaše názory a účast v procesu vzniku symbolů naší obce předem děkujeme.

Jménem zastupitelstva obce Přestavlky

Petr Chvojka